18 Ekim 2011 Salı

ARTIK BASBAYA KONUŞUYORUZ...Konuşmak ne kelime, şakıyoruz. Şarkılar söylüyoruz, "şuraya bir kuş konmuş" ve bilumum tekerlemeleri söylüyoruz. Mesela "komşu komşu oğlun geldi mi, ne getirdi, incik boncuk, kime kime, sana bana..." diye giden favorilerimizden. Her yaşıtı gibi o da hafızaya sürekli atttıklarını şimdi yeri gelince hhoop diye çıkarıp yerinde kulanıyor. Bazen de bizi çok eğlendiriyor!

Oynarken:
- Anne sen şimdi gel, poponu aşağı indir burda, ben sandalyeye çıkayım, burdan tırmaniim sonra popondan sırtına, maymun gibi. Öyle bir operasyon yapalım yani...

Uyku saatinden klasik diyaloglar:

- Ben şimdi uyumiyim, birazcık babayla Baby seyrediim, sonra hemen gelip uyim burda istersen, ne dersin?


- Deniz, kitap okuyalım gel.
- Ben uyumucam.

- Denizcim, süt içer misin?
- Ben uyumucam.


Ben komik bişey yapınca:
- Hahaha, bu anne ne komik ya!

Televizyonda beğenmedeiği bir yetişkin kanalı açılınca:
- Bu ne be?

Kendisi komik bişey yapınca:
- Şu işime bak anne , haha!

Geçenlerde birşeye şaşırınca ettiği laf bizi şok etti:
-OH MY GOD! diye bağırdı basbaya!

Birşeyler anlatırken:
- Falan filan falan filan ma ma ma. (ma ma ma nın ne olduğu konusunda bilgimiz yok!)

Bir de masal anlatmaya başladı bizimki:
-Bir varmış, bir yokmuşş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde , develer tellal iken, pireler beber iken, ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar ikeeeen (buraya kadar hepsi tastamam!) bir .......... varmııış. (o sırada elindeki kitapta ne resmi varsa o.) Bu ........ annesine gidiyomuşşş. Annesi ona mama yediriyomuşşş.Bu masal da burda bitmişşşş...
Yani sanırım masalı anlatmaktan çok başındaki "evvel zaman içinde.." kısmını söylemekten zevk alıyor!

Bir de bu aralar favori oyunlarımız "mış gibi yapmalar". Yani mesela "sen anne değilsin sen şimdi Denizsin ben de Deniz değilim Kaan abiyim" diyor ve sonraki büttüüün günlük diyaloglar bu şekilde. Bir kere 3 gün sürdüğü bile oldu bu oyunun.
Bir de evde eline geçen irili ufaklı bütün kutuları elinde gezdirip "anne bak, içinde kedi var" diye bana gösteriyor. KEdiyi ordan bazen alıyor, seviyor geri koyuyor. Veya yemek yediriyor. Ben de aynısını yapıyorum onunla beraber. Ama birisi unutup o kutuya bir şey koymaya görsün!!! En ufak bir şey de koysan kıyamet kopma sebebidir : "Ama o oorda kediii vaaaarrrrr koymmmaaaaa!!!!!" :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder