3 Haziran 2009 Çarşamba

Çılgınca Puset Arayışım Sona Erdi (mi?) :)


Hikayeye en baştan başlayacak olursam, aslında biz abimlerin kızından kalma puseti ve anakucağını kullanmayı düşünüyorduk. O dönem sakin sakin "alırız puseti, kılıfını çıkarır yıkar, tekerlerini falan gerekiyorsa yağlam mağlar kullanırız nolcak" diye düşünüyorduk. Hatta böyle bir masrafımız olmayacak diye de kendimizi şanslı hissediyorduk. Herşey annem ve babamın (yani müstakbel anneanne ile dedenin) "ilk torunumuza almıştık, bu torunumuzun da bebek arabası bizden hediye!!" şeklindeki duyurusu ile başladı. Biz araştırıp istediğimiz modeli bulacaktık, onlara bildirecektik, gerisine karışmayacaktık. Eh, biz de tabii seve seve kabul ettik ve bundan sonra benim geceleri kabuslar gördüren araştırmalarım başladı :)


Öncelikle tasarımla alakalı bir iş yapmamın ve modern görünüşlü "tasarım" objelerini sevmemin sonucu şu 3 tekerlekli modeller dikkatimi çekti. Bunların arka tekerlekleri büyük, çoğunda dolgu değil şişme, ön tekerler daha küçük oluyor. Bazıları da 4 tekerlekli ama boyut vs olarak aynı mantık.


İlk olarak bunları mercek altına aldım, ve gördüm ki sürüş keyfi açısından gerçekten de klasik 4 küçük tekeri olanlara göre çok öndeler. Farkı bir alışveriş merkezinin zemininde bile hissedebiliyorsunuz, demek ki İstanbul'un yamuk yumuk parkeli kaldırımları, delikli engebeli yollarında bunlarda çok rahat edileceği kesin! Zaten tasarımcıların bu tipe yönelmesinin bir amacı da (artistik görüntüsünden başka:) kaldırımları kolay inip çıkmak.


Ne var ki bu tip modeller arasında yaptığım onnnnlarca açma-kapama denemesi sonucu gördüm ki bunların en büyük handikapı gerçekte çok pratik katlanmamaları ve katlandıklarında baya çokça yer kaplamaları, ayrıca bir de büyük tekerlek ölçülerinden dolayı ağır olmaları.


Çok popüler olan ve bu yüzden "bu kadar insanın bir bildiği vardır herhalde" mantığıyla baktığım Chicco 4 tekerlekli pusetlerde beni rahatsız eden tek şey ana kucağının puset iskeletinden sökümünün yeterince pratik olmayışıydı. Kullanımını gösteren mağaza çalışanları bile (genç erkekler olmalarına ve bu işlemi çok kez yapmış olmalarına rağmen) bu aşamada zorlanıyordu. Ana kucağının taşıma kolunun pozisyonunu değiştirmek için de komple iskeletten ayırmak için de iki elinizle birden yanlardaki düğmelere bastırmanız ve aynı anda büyük yuvarlakları kavrayıp bilekten bir çevirme hareketi yapmanız gerekiyor. Bu bana çok kullanışsız geldi, çünkü sonuçta ilk 6 ay (satıcılara sorarsak ilk 9-12 ay, tecrübeli annelere sorarsak 4-5 ay) kullanacağımız ana kucağı ile gezmelerde en az 2 kere bu işlemi yapmamız gerekecek. (Biri arabadan inince puset iskeletinin üzerine oturtma, bir de dönüşte iskeletten sökme ve iskeleti katlayıp bagaja koyma).


Demek ki ana kucağının çok pratik şekilde takılıp sökülmesi ve iskeletin kolay katlanması benim için ilk bakılacak özellik olacaktı.


Araba bagajımızın büyük olacağını düşündüğüm için (bir yandan kızımıza araba seçerken bir yandan da kendimize uygun bir SUV arıyoruz da!) katlanınca yer kaplama; güçlü bi kadın olduğum, evimiz de çok yüksek katta olmadığı için ağırlık problemlerini önemsemedim.
Bir önemli noktanın da pusetin ittirme kolunun tek parça olmasıymış anladım. Çünkü bu özellik puseti tam orta noktadan tek elle ittirmenizi ve tek elle rahatça idare etmenizi sağlıyor. Düşünsenize, bir elinizle cep telefonuyla konuşarak yürümek, bir elinizle büyümüş olan ilk çocuğunuzun elini tutup ikinciyi pusette ittirmek başta olmak üzere tek elle sürmek isteyeceğiniz pek çok durum olacaktır!


Bu düşüncelerle geçtiğimiz ilk etap sonucu Concord Neo adlı model bizi kalbimizden vurdu. Hem tasarımı, renkleri ve büyük arka tekerlekleri ile çok güzeldi, hem sürüş keyfi mükemmeldi, hem tek elle kontrol edilebiliyordu, en güzeli de ana kucağının kolunun pozisyonunu değiştirmek ve komple yerinden sökmek tek elle , hatta tek parmakla yapılabiliyordu! Ana kucağı
ile kullanımı diğer bütün modellere göre o kadar kolaydı ki hemen "işte budur" dedik. Daha büyük çocuklarla kullanılan oturma ünitesi de kolayca çıkartılabiliyor ve iki yönlü kullanılabiliyordu (arkaya veya öne bakar şekilde). Mağazadan içimiz rahat çıktık, "kararımızı annemlere bildirelim, oh oh ne kadar da kolay aradığımızı bulduk" diyorduk.
Fakat hikaye daha bitmemişti. Gittiğimiz yerlerde özellikle de alışveriş merkezlerinde ne kadar çok bebek arabası olduğunu daha önce fark etmemiş olan ben, geleni gideni, genelde bebek arbalarını nasıl kullandıklarını, ne boyutta çocukların ana kucağında ne boyuttakilerin pusette oturduklarını falan incelemeye koyuldum. Gördük ki pazar araştırması gerçekten de çok önemliymiş :) Mesela benim hiç önemsemediğim içine çok şey alan alt file konsu önem kazandı. Gördüm ki insanlar bebeğin yedek battaniyesi vs yanında kendi ellerindeki ceket, paket vs. yi de oraya tıkıyorlar. Sonra gördüm ki bebekler biraz büyüyünce insanlar genellikle McLaren marka, çok küçük ve hafif baston pusetlere geçiş yapıyorlar. Demek ki baştan kolay katlanır, hafif, hantal olmayan bir puset alıp sonradan hemen ikinci bir "hafif baston puset" daha almaya gerek kalmamasını sağlayabiliriz.


"Oturduğum yerden izleme" aşamasını hızlı geçmem, ilgimi çeken pusetlerin sahiplerini peşlerinden koşmak pahasına yakalayıp bütün şirinliğimle "pusetinizden memnun musunuz" şeklinde sorgulamaya başlamam çok sürmedi. Doğrusu çok faydalı olduğunu söyleyemeyeceğim, çünkü kimse kullandığı (bi sürü de para verdiği) ürünü kötülemek istemez. Herkes memnun, herkes memnun! Ama insanların baston pusete "diğerinin ağırlığından ve zor açılıp kapanmasından bıktıkları için" geçiş yaptıklarını, ve bunların 4 küçük tekerleğiyle de gayet rahat her tür İstanbul kaldırımında gezdiklerini öğrendim.


Yavaş yavaş arka tekerleği büyük 4 veya 3 tekerlilerden daha kolay katlanan, daha hafif, daha pratik bişeylere doğru kaymaya başladım.
Bir gün bir Joker mağazasında karşıma Bebe Confort diye duymadığım (aslında iyi bir Fransız markasıymış) bir markanın Loola-up modeli çıkıverdi. 4 küçük tekerlekli olmakla birlikte avantajları ve kolaylıkları say say bitmez:

Her modelde ön tekerlerin yönünü sabitlemek için o tekerlerin hemen üzerindeki düğmeye basmak için yere eğilmek gerekiyor, Loola-up'ta iskeletin üzerinde hiç eğilmeden ulaşılan düğmelere basmak yeterli.
Ana kucağını tek elle çok kolay takıp çıkarabiliyorsunuz.
Baston pusetler gibi küçücük olacak şekilde katlanıyor, üstelik müthiş kolay bir şekilde.
İtme kolu tek parça, yani tek elle kullanıma uygun.
Altında kocaman rahat kullanılan bir filesi var.
Ana kucağını arabaya sabitlemek için de her seferinde emniyet kemerini etrafından dolamanıza gerek yok, arabaya bir kez monte ettiğiniz bir bazası var, ana kucağı üzerine pıt diye tek hareketle oturuyor.

Yani bütün ihtiyaçları karşılayan tek bir tasarım. Üstelik pusette bebeğin oturduğu kısım yazlık veya kışlık olarak çift taraflı kullanılıyor, hem mevsime uygun kumaş, hem de iki farklı renk olmuş oluyor. Genişçe olması da bebeğin büyüse de kilolu da olsa rahatça içine sığmasına ve yatıp uyumasına uygun.

Ben tabii bütün bu pratikliğe rağmen ilk başlarda görüp etkilendiğim, tasarımı daha çok hoşuma giden ve sürüş keyfi çok daha yüksek olan Neo Concord alternatifini de aklımdan atmamıştım. Bir süre daha bu ikisi arasında gidip geldim, internette konuyla ilgili yabancı forum sitelerini okudum, demo videolarını izledim, konuyla ilgili bi sürü rüyalar gördüm ve sonunda kocamın ve anne babamın da oylarının baskınlığı ile Bebe Confort Loola-Up'a karar verdim!

Kocamın "ben kendimize araba bakarken bile bu kadar araştırma yapıp bu kadar kafaya takmadım, deli misin" diye dalga konusu oldum ! (Hatta bir ara kendisiyle bebek arabası seçmenin normal araba seçmekten daha zor olduğu konusunda fikir tartışması bile yaptım:)Şimdi sadece rengini seçmem gerekiyor ki o artık sorun değil (mi acaba? ) :)

SONUÇTA BEBEK ARABASI SEÇMENİN PÜF NOKTALARI:

- Tekerlek boyutu konusunda hayat tarzınıza göre karar verin.
Yani doğaya sık sık giden, patikalarda kumda çakılda sık sık arabayı ittirecek olan bir aile misiniz yoksa daha çok şehirde mi gezeceksiniz? (gerçekçi oluuunnnnn)

- Eviniz üst katlarda ve asansörsüz mü? Haififliğe önem verin.

- Arabanızın bagajına tek başına değil, yaklaşık 2 valiz ve bir çantayla beraber sığmasına dikkat edin.

- Ana kucağının iskelete ve araba koltuğuna bağlanma-sökülmesi pratik olsun

- Boyunuz uzunsa dikkat edin, bazı pusetlerin ana kucağıyla kullanımı çok alçak. Mesela gayet güzel bi araba gibi görünen TFK Buggster benim diz hizzamda kaldı!! (boyum 175 cm)

- Nasıl bir hayat tarzınız olursa olsun pusetin alt filesi büyük ve kullanışlı olsun.

- Bence tek elle sürülebilen (yani itme kolları tek parça olarak birleşen) birşey olsun.

- Tabii ki bebeğin rahatı ve güvenliği ön planda olmalı! Bazı modellerde 2 yaşında irice bir çocuk nasıl rahat eder hayal bile edemiyorum!

- Ve sonuçta siz bunu biraz da kendinize alıyorsunuz. Tipini, görünüşünü rengini beğenmeniz ve içinizin ısınması da önemli : )

Not. Bu arada 2000 dolarları falan bulan Orbit veya Bugaboo gibi çok pahalı (bize göre) modelleri araştırmama hiç dahil etmedim. Ama onların da gerrrçekten bütün ihtiyaçlara cvp verir rahatlık ve pratiklikte olduklarını duydum, Orbitin öyle olduğunu kendi gözümle deneyerek de gördüm. Ayrıca bu Orbit denen ABD tasarımı arabanın ABD'den bütün aksesuarları dahil 800 dolara alınabildiğini öğrendim. Böyle bir imkanı olanlar değerlendirsin derim!

Araştırma yaparken faydasını gördüğüm yabancı forum ve tanıtım videosu siteleri için buraya veya buraya tıklayın. Burada da Kiddicare diye bir sitenin nefis tanıtıcı videolarını bulabilirsiniz (tabii You Tube yasağını delebilenlere! )


Loola Up'ı 3 ay kullandıktan sonra izlenimlerim:

Artıları:
- Katlanma açılma kolaylığından ve az yer kaplamasından çok memnunum.
- Tek parça tutma kolu olduğu için tek elle kolayca ittirilme özelliği gerçekten işe yarıyor.
- Kolunun iki yanında poşet vs asma yerleri var. Çok kullanışlı, alışvarişimi yapıp poşetleri oralara dengeli olarak asıp gezmeye devam edebiliyorum.
- Ana kucağının tek elle takılıp çıkarılması, taşıma kolunun tek elle hareket ettirilmesi çok kullanışlı oldu.
- Alt sepeti oldukça geniş, yedek battaniyeler, benim uzun kollum vs çok şey sığıyor, ellerim boş kalıyor.

Eksileri:
- Joker'de satılıyor ve Jokerin servisinden hiç memnun değilim. Ana kucağının taşıma kolunda bir arıza oldu, tek elle hareket ettirmeyi sağlayan sistem çalışmıyor, iki taraftaki düğmeye aynı anda basmak gerekiyor. Joker mağazasına gittim, anakucağını alıp teknik servise gönderebileceklerini söylediler. Yaklaşık 1 hafta sürermiş geri gelmesi. Eee dedim bir hafta boyunca ben bebeğimi arabaya nasıl bindireceğim, dışarı nasıl çıkaracağım. Cevap yok. Bana bir haftalığına temin edebilecekleri bir ana kucağı yokmuş, yani "bize ne ne yaparsan yap" şeklinde bir tutum!
- Arnavut kaldırımlarında ve çok bozuk asfaltlarda (ki bunlar İstanbul'da ne kadar çokmuş, daha önce insan dikkat etmiyormuş) biraz sarsılıyor. BU da küçük tekerlerin dezavantajı. Bazen bütün dezavantajlarına rağmen büyük şişme tekerlilerden mi alsaydım diye düşündüğüm oluyor.

AMA GENEL OLARAK BAKTIĞIMDA ÇOK MEMNUNUM DİYEBİLİRİM :)


Loola Up'ı 2 YIL kullandıktan sonra izlenimlerim
Evet şimdi 2 yılı doldurduk seçtiğimiz puset ile.. Hala memnun musunuz sorusunun cevabı genel anlamda "evet". Ama artıları ve eksileri var tabii. Mesela: Evet anne kucağı kullanırken ve arabaya da bu anakucağını bağladığımız dönemde gerçekten rahat ettim, anakucağı montaj-demontaj çok rahat, anakucaksız şskletşn katlanması rahat ve az ye kaplıyor. Ama normal pusete geçtikten sonra katlanma işlemi biraz daha zorlaşıyor.
Bana son zamanlarda çok ağır ve hantal gelmeye başladı. Yani bu puseti katlamak arabanın bagajına kaldırıp koymak veya merd. indirip çıkarmak çok zor gelmeye başladı. "eskiden nasıl da rahat indirip kaldırıyordum, ben mi yaşlanıyorum" dedimse de sanırım baston pusete alim alıştığı için :) Sonradan abimin kızının kullanmadığı baston pusetine geçtik (yaklaşık 1 bucuk yaşta) - McLaren marka. İncecik, hafif, şamsiye gibi as omuzuna gez. En önemli dezavantajı, arkası yatmıyor. ikincisi o kadar hafif ki Deniz içinde yokken arkasına çantanızı asarsanız puset geriye devriliyor! Bir de şu gerçek var ki yere yakın ve daha az rahat bastondansa Deniz hala büyük kırmızı pusette oturmayı tercih ediyor! Ona hak vermemek zor çünkü kendi puseti daha geniş, daha yüksek, daha yumuşak.
Teknik olaraksa pek sorunu yok pusetimizin, ama bazen freni takılmaya başladı. Fren yaptıktan sonra fren kilidini açamıyorum, baya uğraştırıyor. Onun dışında merdiven inip çıkarken (içinde Denizle beraber) iskelet yaylanıyor, gıcırdıyor falan ama sanki bu yaylanma hareketi ona bir esneklik ve sağlamlık veriyor gibi. Kırılmıyor,bükülmüyor sadece esniyor. :) Yani ağır ve hantal olduğunu düşünmek dışında bir problem yaşadığımı söyleyemem. Hala tavsşye ederim, eğer daha hafif bir adayınız yoksa :)

18 yorum:

 1. özlemcim hayırlı olsun blogun.kızından ve senden güzel haberler bekliyorum...bebek arabası seçimi gerçekten hafife alınmaması gereken bir konu.yoksa bizim gibi şu yaşta yeni araba almak durumunda kalabilirsin.bizde şimdi baston tipi hafif araba arayışındayız.hepimize kolay gelsin.
  ÖZNUR Özkan&ELA

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, ve yorumun için teşekkürler :) Bakalım bizim seçimimiz bizi kızımız biraz büyüyünce ikinci bir baston almaktan kurtarabilecek mi :) Yaşayıp göreceğiz...
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 3. Canım görümcem benim...Bu kadar fazla düşünmek iyi diiiil:))) Sonuç olarak bence de en iyisini seçmissiniz ama her konuda böyle ince eleyip sık dokursan yannnndınııızzzz:))
  Bloğuna yazabildim sonunda:) Valla çok keyifli olmuş,anılarım canlandı okurken!!!
  Öperiimmm!

  YanıtlaSil
 4. Pes etmeyiip yorum yazmakta direndiğin için teşekkürler yengecim :)
  Valla şu puset meselesinden başka hiçbir konuda bu kadar çok düşünmedim ve araştırma yapmadım. Hem bebeğe alınan en pahalı şey (şimdilik!)olduğu için, hem de pratikliği bu kadar önemli ve bu kadar farklı seçenek sunan bir başka alışverişimiz olmadığı için. Yoksa bilirsin, gaayet rahat bi insanımdır genelde...
  Her bi parça için bu kadar uğraşsak, dediğin gibi yanmıştık! :)

  Öpücükler...

  YanıtlaSil
 5. Özlemcim, ozlempedia olsun mustear adin bundan boyle! Ne uzerine olusa olsun, boyle seve seve, boyle usenilmemis, boyle sansursuz hur yazilar okumistim nice zamandir. Bebecigin cok sansli senin gibi bir annecigi olacak cunku. Sevgiler canim, Bahar Topcu Sariaslan

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,

  22 haftalik hamileyim ve hamile olan diger bir arkadasim sayesinde blogunuzla tanistim. Tam da cilginca puset arayisin kol gezdigi, ruyalara girdigi gunlerde. Bugun gidip gorecegim Loola Up'i :) Merak ediyorum hala memnun musunuz pusetten?
  Sevgiler
  Sema

  YanıtlaSil
 7. Madem boyle bir soru geldi, 3 aydir kullandığım bebek arabamizla ilgili izlenimlerimi yazının sonuna ekliyorum. Umarım faydası olur.
  Sevgiler ve şimdiden tebrikler :)

  YanıtlaSil
 8. Merhaba 27 haftalık hamileyim ve bende deli gibi puset arayışına girdim.Eşimle birlikte travel systm olmasına karar verdik bu yüzden de concord neo ve maxi cosi citi modellerinden birini seçeceğiz ama yazınızı okuduktan sonra bahsettiğiniz loola up a da bakmak istiyoruz.Verdiğiniz linkler de oldukça faydalıydı. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 9. bu güzel bilgiler için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 10. maclaren ile bebe confort arasında kaldım ama yazınızdan cok etkilendim yarın jokere gidip ikisinede bakmayı düsünüyorum :)
  berrak

  YanıtlaSil
 11. Cok guzel aciklamisiniz. Bizim ikiz canavarlar icin bende arastiriyorum. Faydali oldu.

  YanıtlaSil
 12. Yazınız çok hoşuma gitti. Gerçekten bilgilendirici olmuş.
  2009 yılında yazılmış bu yazı için yeni yorumlar alabilir miyiz?
  Yani ilk 3 ay tamam da 2 yıldır kullandınız, yine memnun musunuz?

  YanıtlaSil
 13. Evet şimdi 2 yılı doldurduk seçtiğimiz puset ile.. Hala memnun musunuz sorusunun cevabı genel anlamda "evet". Ama artıları ve eksileri var tabii. Mesela: Evet anne kucağı kullanırken ve arabaya da bu anakucağını bağladığımız dönemde gerçekten rahat ettim, anakucağı montaj-demontaj çok rahat, anakucaksız şskletşn katlanması rahat ve az ye kaplıyor. Ama normal pusete geçtikten sonra katlanma işlemi biraz daha zorlaşıyor.
  Bana son zamanlarda çok ağır ve hantal gelmeye başladı. Yani bu puseti katlamak arabanın bagajına kaldırıp koymak veya merd. indirip çıkarmak çok zor gelmeye başladı. "eskiden nasıl da rahat indirip kaldırıyordum, ben mi yaşlanıyorum" dedimse de sanırım baston pusete alim alıştığı için :) Sonradan abimin kızının kullanmadığı baston pusetine geçtik (yaklaşık 1 bucuk yaşta) - McLaren marka. İncecik, hafif, şamsiye gibi as omuzuna gez. En önemli dezavantajı, arkası yatmıyor. ikincisi o kadar hafif ki Deniz içinde yokken arkasına çantanızı asarsanız puset geriye devriliyor! Bir de şu gerçek var ki yere yakın ve daha az rahat bastondansa Deniz hala büyük kırmızı pusette oturmayı tercih ediyor! Ona hak vermemek zor çünkü kendi puseti daha geniş, daha yüksek, daha yumuşak.
  Teknik olaraksa pek sorunu yok pusetimizin, ama bazen freni takılmaya başladı. Fren yaptıktan sonra fren kilidini açamıyorum, baya uğraştırıyor. Onun dışında merdiven inip çıkarken (içinde Denizle beraber) iskelet yaylanıyor, gıcırdıyor falan ama sanki bu yaylanma hareketi ona bir esneklik ve sağlamlık veriyor gibi. Kırılmıyor,bükülmüyor sadece esniyor. :) Yani ağır ve hantal olduğunu düşünmek dışında bir problem yaşadığımı söyleyemem. Hala tavsşye ederim, eğer daha hafif bir adayınız yoksa :)

  YanıtlaSil
 14. Bu yorum çok işime yaradı, çok teşekkürler!

  YanıtlaSil
 15. Merhaba ben zeynep😊 hamileyim ve bebek arabasi tercihim bebe confort olucak sanirim . Bir puset bebek arabasi butunune cok para verme taraftari degilim ama kararsiz kaldigim konu ana kucagi oldu sizce ana kucaklari 1 sene kullanilabilirmi ici genismi? Siz ne kadar sure kullanabildiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba şimdi tam 7 yil sonra,loola up ile 2. bebeğimizi büyütüyoruz. Oğlan 4 aylik ve henüz ana kucagi aşamasında olmasi gerekiyor fakat şimdiden biraz dar gelmeye başladı! Omuzları sıkışıyor biraz, artık sadece araba koltuğu olarak kullanıyoruz ana kucağıni. Normal zamanlarda 6 aydan sonra kullanılan büyük pusette daha rahat ediyor. Tam yattığı için gerektiğinde içinde rahat rahat uyuyor da. Selamlar.

   Sil
  2. Merhaba şimdi tam 7 yil sonra,loola up ile 2. bebeğimizi büyütüyoruz. Oğlan 4 aylik ve henüz ana kucagi aşamasında olmasi gerekiyor fakat şimdiden biraz dar gelmeye başladı! Omuzları sıkışıyor biraz, artık sadece araba koltuğu olarak kullanıyoruz ana kucağıni. Normal zamanlarda 6 aydan sonra kullanılan büyük pusette daha rahat ediyor. Tam yattığı için gerektiğinde içinde rahat rahat uyuyor da. Selamlar.

   Sil
 16. kullandıkça tecrbelerinizi aktarmanız çok çok faydalı olmuş, elinize sağlık.

  YanıtlaSil